S

metabolIc balance® programInda 8 ana kural nedİr?

C

Metabolik dengenin sağlanması için, asla taviz vermememiz gereken  “8 Ana Kural”ımız var. Dengeli bir metabolizmaya kavuşmak ve muhafaza etmek için bu kurallara uymak ve bunları beslenmemizin temel kuralları olarak görmek şart.

8 ANA KURAL

 1. Her gün üç öğün yenilmeli
 2. Öğünler arasında en az 5 saatlik bir süre olmalı
 3. Bir öğün 60 dakikadan fazla sürmemeli
 4. Yemeğe proteinle başlanılmalı; yani ilk lokma muhakkak protein olmalı
 5. Her öğün sadece bir çeşit protein yenilmeli ve bir öğünde yenen protein başka bir öğünde yenilmemeli
 6. Son öğün en geç saat 21.00’de bitirilmeli
 7. Her gün muhakkak bir elma yenilmeli
 8. Vücudumuzun ihtiyacı olan miktardaki su muhakkak içilmeli (kg başına 35 ml)

 

S

metabolIc balance® programIna ne zaman katIlmak gerekİyor?

C

Programa katılmanız aşağıdaki durumlarda başarılı ve yararlı olacaktır:

 1. Kendi isteğinizle kilo vermek veya almak için kesin bir çözüme ihtiyaç duyuyor ve özellikle bunu sağlıklı bir şekilde başarmak istiyorsanız,
 2. Fazla kilo ya da beslenme bozukluğu nedeniyle bazı sağlık sorunlarınız varsa (örneğin şeker hastalığı, romatizma, kronik migren, metabolizma bozukluğu, yüksek tansiyon vs.),
 3. Enerji dolu, canlı ve formda olmak istiyorsanız.

Önemli Not:

* metabolic balance® beslenme programı bir tedavi yöntemi değildir ve Türkiye’de sadece tıp doktoru olan temsilcilerin takibi altında uygulanır.
* metabolic balance®, 8 yaş ve üstündeki kişiler için beslenme programı üretmektedir.

 

S

metabolIc balance® kİlo kaybInI nasIl sağlIyor?

C

Kişiye özel hazırlanan beslenme programı sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm sağlıklı besinler alınmaktadır. Programda yer alan besinler sadece içerdikleri kalori, yağ, protein ya da karbonhidrat miktarlarına göre seçilmemekte, aynı zamanda sağlık durumu ve hormon düzeyi de göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu sayede metabolizmanın dengeli ve sağlıklı bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Beslenme tercihlerinizi bu yeni ve kolay uygulanabilen kurallara göre düzenlediğiniz takdirde kilonuz kontrol altına alınmakta, aynı zamanda metabolizmanızın hormon dengeleri de düzenlenmektedir.

 

S

metabolIc balance® neden başarılı oluyor?

C

Beslenme programınız, metabolizmanızın sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayarak kilonuzun dengelenmesine yardımcı olmakta ve sizin ideal kilonuza kavuşmanızı sağlamaktadır. metabolic balance® programıyla, belirlenen süre içerisinde istediğiniz kiloya sorunsuz bir şekilde kavuşabilmeniz için, bu konuda eğitim görmüş ve alanında uzman sertifikalı temsilcilerimiz (doktorlarımız) sizlere her daim eşlik etmektedir.

 

S

metabolIc balance® nedİr?

C

metabolic balance® Dr. Wolf FUNFACK ve besin uzmanları tarafından uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde geliştirilmiş kilo ve metabolizma düzenleyici bir programdır.

Bu beslenme programı, güncel sağlık bilgileriniz, laboratuvar tahlilleriniz ve fiziksel özellikleriniz göz önüne alınarak kişiye özel olarak hazırlanmaktadır. Böylelikle geliştirilen bu program sizlere, önceden edinmiş olduğunuz beslenme alışkanlıklarınızı değiştirecek daha sağlıklı, daha dengeli, ve sadece size özgü bir beslenme alışkanlığı kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Size özel hazırlanan bu beslenme programı; kararlılıkla uymanız durumunda hiç bir sağlık problemleriyle karşılaşmadan kilo sorunlarınızı çözerek dört aşamada başarıya ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

S

metabolIc balance® nasıl etkİ edİyor?

C

Size özel hazırlanmış beslenme programınızla, “vücut kimyanız” göz önünde bulundurularak size en uygun “besin maddeleri” seçilmekte ve böylece metabolik dengenizin oluşması hedeflenmektedir. Bir başka ifadeyle sizin için sağlıklı ve gerekli olan besinleri, vitamin ve mineralleri içeren gıdaları tüketmenizin yanı sıra, metabolizmanızın dengede kalabilmesi için ihtiyaç duyduğunuz besinleri de almanız sağlanmaktadır. Bu nedenle, size özel hazırlanan bu beslenme programı, sadece sizin metabolizmanıza uygundur ve tamamıyla sizin sağlık bilgilerinize ve fiziksel özelliklerinize göre hazırlanmaktadır.

S

metabolIc balance® İle yaşam kalİtem nasIl düzelİyor?

C

Doğal ve dengeli beslenme sayesinde vücudunuz olması gereken doğal kilosuna kavuşur. Programın kararlı bir şekilde uygulanması durumunda vücuttaki yağlar azalır, bu arada kas ve bağ dokusu metabolic balance® sayesinde dengelenir. Böylece cildiniz de daha gergin ve pürüzsüz bir hale gelir.

Özellikle beslenme programıyla birlikte uygun egzersizler de yapıldığı takdirde kalıcı bir sağlığa kavuşabilir; kendinizi çağın önemli hastalıklarından koruyabilirsiniz. Bu beslenme programı sayesinde, günlük verimliliğinizde önemli seviyede bir artış, konsantrasyonunuzda gözle görülür bir düzelme ve enerji düzeyinizde fark edilebilir bir yükselme görülür. Daha iyi uyuyabilir, fiziksel anlamda kendinizi daha güçlü hissedebilirsiniz. Sonuç olarak; daha sağlıklı, daha aktif, daha zinde olup bu özellikleri çevrenize de yansıtabilirsiniz.

Sözün kısası; yaşam kalitenizin ne kadar üst düzeylere çıktığını siz ve sevdikleriniz görebilir ve hissedebilirsiniz.

 

S

Beslenme programImdakİ tüm yİyeceklerİ yemelİ mİyİm? MİktarlarIna UymalI mIyIm?

C

Evet tüm yiyecekleri yemelisiniz.

Bu program rast gele hazırlanmış bir beslenme programı değildir. Sizin laboratuvar verilerinize göre düzenlenmiş, kişiye özel beslenme programınızdır.

Sizin için seçilen bu yiyecekler metabolizmanızı destekleyecek ve bugüne kadar vücudunuzda eksik olanları tamamlayacaktır. Yeni yemek tarifleri bu değişim ve gelişimde size yardımcı olacaktır.

Evet, belirtilen miktarlara uymalısınız. Bu özellikle 2. dönem için gereklidir. Amacınıza ulaştıktan sonra 3. ve 4. dönemler de miktarlar daha esnektir.

S

metabolIc balance® TEMSİLCİSİNİ NEREDEN VE NASIL BULABİLİRİM?

C

“Temsilcilerimiz” bölümünde bölgenizi seçerek, sertifikalı bir metabolic balance® temsilcisini bulabilirsiniz.

 

S

metabolIc balance® KİŞİYE ÖZEL PROGRAM NASIL OLUŞTURULUYOR?

C

metabolic balance® temsilcinizi seçtikten sonra, programın 4 aşaması boyunca düzenli olarak kontrolleriniz yapılacak ve temsilcinizden gereken desteği alacaksınız. Öngörüşme esnasında, temsilciniz sağlığınızla ilgili bilgileri ve tıbbi özgeçmişinizi alacak, kan tahlili için gerekli düzenlemeyi yapacaktır. Sağlığınızla ilgili bilgiler ve tahlil sonuçları değerlendirilip analiz edilerek Almanya’da bulunan metabolic balance® merkezimiz tarafından size özel beslenme programı hazırlanacaktır.

S

PROGRAM NE KADAR SÜRÜYOR?

C

Dört aşama bulunmaktadır:

 • 1. Dönem – İki günlük “Hazırlık” ve detoksifikasyon Dönemi.
 • 2. Dönem – 8 ana kurala uymanız, her gün 3 öğün yemeniz gereken, ilk 14 günü “yağsız”, devam etmeniz gerektiğinde daha sonraki bölümü yağ kullanarak sürdürdüğünüz “Sıkı” Dönem.
 • 3. Dönem – Günlük beslenme programınıza yeni gıdalar ekleyebileceğiniz “Rahat” Dönem. Temsilcinizle birlikte planlayarak, istisna öğünler yaparak özlediğiniz bazı besinleri kontrollü biçimde yiyebilirsiniz!
 • 4. Dönem – Sadece 8 ana kuralı uygulayarak sürdüreceğiniz, dengeli ve sağlıklı bir yaşam tarzının keyfini süreceğiniz, hayat boyu devam ettirmeniz gereken “Koruma” dönemi.

Başarınızın keyfini çıkarın!

 

S

HERHANGİ BİR TEMSİLCİM OLMADAN DA metabolIc balance® PROGRAMINA KATILABİLİR MİYİM?

C

Hayır, bu programa sadece sertifikalı bir metabolic balance® temsilcisinin kontrolü ve desteğiyle katılabilirsiniz. Temsilcimiz programı uyguladığınız sürece kontrolleriniz yapacak, sizi takip edecektir. Temsilcilerimiz, karşılaşabileceğiniz sorunların üstesinden gelebilmenizi sağlayacak bilgi ve deneyime sahiptirler ve onların, başarınızın son derece önemli bir bileşeni olduklarını göreceksiniz.

S

TÜM GÜN HAREKET HALİNDEYİM, YİNE DE PROGRAMA KATILABİLİR MİYİM?

C

Evet, beslenme programınız o denli kullanışlıdır ki günlük öğünlerinizi rahatlıkla organize edebilirsiniz. metabolic balance® temsilciniz kolay hazırlanabilen lezzetli yemekler oluşturma konusunda size destek olabilir.

S

ÖĞÜNLER ARASINDA 5 SAATLİK SÜRE OLMASI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

C

Öğünlerde, metabolizma için gerekli olan yağın ve proteinin de yenilmesi halinde, yemeklerin sindirimi için 5 saatlik bir süre gerekmektedir. Atıştırma, genelde bu metabolik süreci bozar ve kan şekerindeki dengesizliğin neden olduğu o çok tanıdık mide kazınmasını ve açlık ataklarını ortaya çıkarır. Ayrıca, bu atıştırmalar insülin seviyesini de yükselttiği için yağ yakımını azaltır. Bu yüzden öğünler arasındaki 5 saatlik ara son derece önemlidir.

 

S

HAYAT BOYU SIKI DÖNEMDEKİ GİBİ YEMEYE DEVAM ETMEK ZORUNDA MIYIM?

C

Hayır, metabolizmanız yeni beslenme şekline uyum sağladıktan ve hedefinize ulaştıktan sonra Koruma Dönemi’ne geçmelisiniz. Ancak, aşina olduğunuz 8 ana kural bu dönemde de geçerlidir ve sizden önceki birçok danışan gibi, hangi gıdaların sizin için iyi olduğunu, hangilerinin iyi gelmediğini kendiniz fark edeceksiniz. Eğer bir olumsuzluk fark ederseniz, süreci tekrar yoluna koymak için yeniden Sıkı Dönem’e dönmeniz yeterlidir.