Elleriniz Sağlığınız Hakkında Neler Söylüyor?

16.02.2020

Boş yere "elleriniz sağlığınızın aynasıdır" denmiyor. Ellerde oluşabilecek küçük değişiklikler bazı hastalıkların sinyali olabilir!

Birçok hastalıkta veya temel besin maddesi eksikliklerinde, parmakların ve tırnakların şekli, rengi veya yapısı değişebilir. Hatta bazı değişiklikler henüz ortaya çıkmamış rahatsızlıkların habercisi de olabilir. Öte yandan yapılan bazı çalışmalar, dayanıklılık ve performansın da parmaklardan okunabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar el, parmak ve tırnak yapısıyla kişilik özelliklerinin dahi tanınabileceğini belirtmekteler.

Eller ve Kalp-Damar Sağlığı

Doğal olmayan biçimde genişlemiş, yuvarlak ve çok kavisli tırnaklar (çomak parmak olarak da adlandırılır), kalp hastalığı, akciğer problemleri veya metabolik bir hastalık olan kistik fibroz için tipik bir semptomdur.

Bu, aşırı sigara tüketilmesinden kaynaklanan kronik oksijen eksikliğinin belirtisi de olabilir.

Eller haber veriyor: İltihap mı kireçlenme mi? 

Parmak eklemlerindeki şişme, kireçlenme (artroz) veya iltihaplanma (artrit) sonucu olabilir. Bunu ayırt etmek için şişliğe dokunmak gerekir: eğer yumuşak ve ağrıya duyarlıysa, genellikle tedavisi kolay olan bir iltihaplanma vardır.

Renk Değişikliği ve Kızarıklık

Ellerde yer yer kırmızımsı ila mor lekeler varsa, kelebek hastalığı denilen lupus eritematozus hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Bu seyrek görünen hastalık genellikle 45 yaş altındaki kadınlarda oluşan bir otoimmün rahatsızlıktır. Hastalık kadınlarda bulunan bazı hormonlarla ilgilidir, ancak kortizon ve diğer ilaçlarla kontrol altına alınabilir.

Karakter ve Sadakat Göstergesi Olarak Eller

Bazı psikologlar, parmak uzunluğu ile karakter arasında yakın bir bağlantı olduğunu iddia ediyorlar. Yüzük parmağı işaret parmağından daha uzun olan kadınların kararlı, kendine güvenen hatta iddialı olduğu, ancak pek konuşkan olmadığı söyleniyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, daha uzun yüzük parmağı olan erkekler ise risk almaya daha yatkın, daha agresif, daha başarılı ancak aldatmaya daha meyilli olabiliyor...

Vitamin ve Mineral Eksikliklerini Ellerden Nasıl Anlarız?

Demir eksikliği kaşık tırnak denen tırnak şeklinden anlaşılabilir: tırnak plağı hafifçe içe doğru kıvrılırken, tırnağın serbest ucu yukarı doğru uzar. Çinko eksikliği tırnak yumuşamasına ve tırnak korteksi iltihabına yol açar. Selenyum eksikliği veya fazlalığının yanı sıra A vitamini eksikliği de tırnakların kolayca kırılmasına neden olur.

Elleriniz Sindirim Sisteminiz Hakkında Neler Söylüyor?

Orta parmağın ikinci ve üçüncü boğumları arasındaki tek taraflı bir şişlik genellikle sindirim sistemindeki problemleri gösterir. İşaret parmağının kalınlaşması ince bağırsakta rahatsızlık olduğuna işaret edebilir. Öte yandan, kalın bağırsaktaki problemler yüzük parmağının kalınlaşmasına neden olabilir.

Bağışıklık Sisteminizdeki Sorunları Ellerinizden Okuyun

Lenf kanalları bağışıklık sistemimizde önemli bir rol oynamaktadır. Parmakların üst boğumları bir bateristinki gibi şişmişse bir lenf hastalığı olan lenfanjiektazi (lenf damarları genişlemesi) söz konusu olabilir. Bu semptom çoğu kez çomak parmak (bkz. 1. Eller ve Kalp-Damar Sağlığı) ile birlikte görülür: Tırnaklar genişler, yuvarlaklaşır ve dışarı doğru şişer. Sigara içmek de tırnaklarda bu tarz bir deformasyona neden olabilmektedir.

Parmak uçları veya ayak parmakları soğuk bir şeyle (hava, su, metal) temas eder etmez soluklaşıyor ve ağrı oluyorsa bunun nedeni, beyaz parmak hastalığı olarak da bilinen Raynaud fenomenidir. Kadınlarda erkeklerden yaklaşık beş kat daha fazla görülen, genellikle zararsız bir damar hastalığı olan Raynaud fenomeninde el ya da ayak parmağındaki atar damarlar aniden daralır ve buralardaki kan çekilir. Semptomlar bazen kemoterapiden sonra da ortaya çıkabilir. Parmaklardaki bu ani durum genellikle birkaç dakika sonra geçer.

Eller Dayanıklılığınızı Belirler mi?

2010 yılında Northumbria Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, yüzük parmakları işaret parmaklarından daha uzun olan insanların spor yaparken daha dayanıklı olduğu gözlendi. Bu kişilerin anne rahmindeyken daha fazla testosteron aldıkları tespit edildi. Bunu nedeni şu şekilde açıklanabilir: hamileliğin yedinci haftasında, cinsiyetin oluştuğu, diğer bir deyişle cinsiyet hormonlarının embriyo üzerinde etkilerini gösterdiği dönemde eller de oluşur.

Astım ve Saman Nezlesini Ellerinizden Okuyun

Astım hastalarının avuç içlerinde, genellikle zikzak şeklinde, alışılmadık derecede fazla sayıda çizgi ve kırışıklık bulunur. Aynı durum saman nezlesi, kurdeşen ve diğer bazı alerjilerde de ortaya çıkabilir.

Deri Hastalıkları ve Tahriş Olmuş Bölgeler

Bir otoimmün hastalık olan nörodermatitin hafif formları, tipik olarak parmak uçlarından ve parmaklar arasındaki boşluklardan anlaşılabilir. Bu bölgelerde pullu, kuru alanlar ve ağrılı küçük cilt çatlakları oluşur. Eller sık sık su, agresif temizlik maddeleri veya dezenfektanlarla temas ederse durum daha da kötüleşir.

Şeker Hastalığının Habercisi: Serçe Parmak ve Baş Parmak İzi

Amerikalı doktorlar, bir kişinin parmak izlerinin diyabet riskleri hakkında bilgi sağlayabildiğini keşfetti. Parmak uçlarındaki küçük oluklar ve insülin üretiminden sorumlu pankreas gibi organlar anne karnında aynı anda gelişir. Bu nedenle, her iki süreç de hamilelik sırasındaki bozukluklardan eşit derecede etkilenir. Bu bilgiden yola çıkan bilim adamları 500'den fazla gönüllünün parmak uçlarındaki olukları saydılar. Başparmağında, serçe parmğından belirgin ölçüde daha fazla oluğa sahip olan kişilerde genellikle pankreatik bir işlev bozukluğu bulunduğu, dolayısıyla bu kişilerde diyabet riskinin daha yüksek olduğunu buldular.

Sağlığınızın Tehdit Altında Olduğunun Habercisi Sarı Eller

Ciddi derecede kızarmış veya sararmış avuç içi genellikle karaciğerin düzgün çalışmadığını gösterir.

Sağlık ve Aşk Konularını Ellerden Okuma

Bir kadının işaret parmağı yüzük parmağından belirgin olarak uzunsa, evlenme olasılığı diğer kadınlardan önemli ölçüde daha yüksektir. Ayrıca ortalamaya göre daha fazla çocuk sahibi olur. İngiliz uzmanlar bunun nedenini işaret parmağı uzun olan kadınların östrojen seviyesinin daha yüksek olmasına bağlıyorlar.

Sonuç olarak elleriniz sağlığınız hakkında çok şey anlatıyor. Onlara dikkat edin, ciddi hastalıkları erkenden fark etmenize yardımcı olabilirler.

Metabolic Balance Türkiye

Kategoriler

Linkler